Profilaktyka 40 plus to nowy program badań diagnostycznych, z którego skorzystać może każda osoba po 40 r.ż. Badania zawarte w tym programie wykonywane są w celach profilaktycznych. Oznacza to, że przeprowadza się je u pacjentów, którzy nie doświadczają objawów chorobowych. Dzięki temu możliwe jest wykrycie licznych schorzeń na ich wczesnych etapach oraz wprowadzenie właściwego leczenia, które pozwoli zapobiec rozwojowi choroby. Dzięki testom zawartym w tym programie możliwa jest kompleksowa ocena stanu zdrowia pacjenta oraz wykrycie zaburzeń, które umożliwią szczegółowe ukierunkowanie dalszej diagnostyki
Zakres badań, które mogą zostać zrealizowane u danego pacjenta w ramach omawianego programu, zależy od wstępnej kwalifikacji za pomocą ankiety dostępnej w Internetowym Koncie Pacjenta.
Badania diagnostyczne wchodzące w skład programu Profilaktyka 40 PLUS różnią się w zależności od płci pacjenta oraz od jego odpowiedzi w ankiecie kwalifikującej do programu.
W IKP, w zakładce „Profilaktyka” należy kliknąć w ikonkę „Ankiety”, następnie „Ankieta 40 PLUS”. Należy odpowiedzieć na kolejne pytania a po zakończeniu, kliknąć „wygeneruj”.
Następnie proszę przejść w zakładkę „skierowania”, „skierowania specjalistyczne” - odszukać ostatnie skierowanie (ma numer 1111), kliknąć w „szczegóły” i wydrukować.
Z gotowym skierowaniem ustalamy termin badania, dzwoniąc do rejestracji, pod numer 32/ 354 29 34.
W przypadku osób, które nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta możliwe jest także zapisanie się do programu poprzez skorzystanie z infolinii Domowej Opieki Medycznej, dostępnej pod numerem telefonu 22 735 39 53.
Obraz autorstwa Freepik
Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.
Jeżeli jesteś osobą w wieku 35, 40, 45, 50 i 55 lat (w danym roku kalendarzowym) i dotychczas nie rozpoznano u Ciebie choroby układu krążenia oraz nie korzystałeś w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy.
Albo
jesteś osobą szczególnie obciążoną czynnikami ryzyka, m.in.:
masz nadciśnienie tętnicze krwi,
masz podwyższone stężenie cholesterolu,
masz nadwagę lub jesteś osobą otyłą,
palisz papierosy,
masz więcej niż 35 lat,
jesteś mężczyzną,
jesteś obciążony genetycznie.
Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne).
Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia:
ponownego badania za 5 lat,
edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat,
pozostawienia pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem,
skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.
Jeżeli masz więcej niż 18 lat i palisz papierosy lub inne wyroby tytoniowe, a zwłaszcza jeżeli jesteś
w średnim wieku (między 40 a 65 lat) i nie miałeś w ramach programu profilaktyki POChP wykonanych badań
spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy oraz nie zdiagnozowano u Ciebie wcześniej przewlekłej obturacyjnej
choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Cel programu:
zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, w tym ograniczenie zachorowalności, inwalidztwa
i umieralności z powodu POChP poprzez kompleksowe działania edukacyjno-diagnostyczne i terapeutyczne w grupach wysokiego ryzyka,
poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia
od tytoniu, w tym upowszechnienie wiedzy o POChP, czynnikach jej ryzyka oraz zdrowotnych i społecznych skutkach choroby,
wczesne wykrywanie POChP i innych chorób odtytoniowych oraz poprawa dostępności do specjalistycznego
leczenia uzależnienia od tytoniu i chorób płuc,
poprawa skuteczności leczenia chorób odtytoniowych, przede wszystkim chorób układu oddechowego,
układu krążenia i chorób nowotworowych.
Na pierwszej wizycie lekarz przedstawi Ci założenia programu i przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący palenia tytoniu i Twojego zdrowia.
Jeżeli zajdzie potrzeba, lekarz skieruje Cię na badania diagnostyczne: badania przedmiotowe (pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi), badania fizykalne oraz – w przypadku, jeżeli jesteś palaczem i zostaniesz zakwalifikowany do świadczeń w zakresie profilaktyki POChP – dodatkowo przejdziesz badanie spirometryczne (osoby wieku 40-65), polegające na oddychaniu do aparatu mierzącego pojemność płuc i szybkość wydechu.
W zależności od wyników badań lekarz albo poinformuje Cię o skutkach palenia tytoniu albo, jeśli zdecydujesz się rzucić palenie, skieruje Cię do placówki, w której weźmiesz udział w terapii grupowej. Lekarz może Cię również skierować na dalszą diagnostykę (poza programem).
Obraz autorstwa Freepik
Od października 2023r. nasza Poradnia przystąpiła do programu Opieki Koordynowanej.
Opieka Koordynowana to stworzenie Indywidualnego planu opieki medycznej (IPOM), który uzgadnia z Tobą lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz POZ).
To indywidualny plan leczenia, który zawiera szereg badań, wizyt w przychodni (porady edukacyjne, wizyty kontrolne) oraz u specjalistów, jak również spotkań z dietetykiem.
To koordynator będzie umawiał pacjenta na wskazane przez lekarza badania, będzie przypominał o terminach wizyt lekarskich.
Program opieki koordynowanej ma na celu szybszy dostęp do badań diagnostycznych i wizyt lekarskich u specjalistów oraz u dietetyka.
Nasza Poradnia oferuje 4 ścieżki opieki koordynowanej:
Przychodnia Lekarza Rodzinnego
ul. Samsonowicza 25
40-749 Katowice
telefon : 32 / 354 29 34
e-mail: przychodnia25@gmail.com